Rachunkowość firmy – czy warto prowadzić ją samodzielnie?

Czy samodzielne prowadzenie rachunkowości firmy jest łatwe czy skomplikowane? Czy przedsiębiorca może podjąć się osobiście takiego zadania, np. w celu ograniczenia kosztów usług księgowych. Rachunkowość odznacza się pewnymi cechami, które bardzo często decydują o tym, że większość przedsiębiorców poszukuje wsparcia w zakresie prowadzenia księgowości swojej firmy.

Przede wszystkim rachunkowość jest bardzo czasochłonnym przedsięwzięciem, Powinna być ona odpowiednio uporządkowana i oznaczona. Dokumenty wymagają sprawdzenia pod kątem prawidłowości. Proces księgowości podlega także określonemu przez prawo kalendarzowi. W ściśle określonym terminie należy przygotować odpowiednie dokumenty, zeznania, sprawozdania i inne materiały. Poza oczywistym przeznaczeniem wewnętrznej rachunkowości dla celów firmowych, odbiorcą rachunkowości są urzędy. W stałych odstępach czasowych otrzymują one wymagane informacje. Urzędy mogą również przeprowadzać kontrole pod kątem prawidłowości prowadzonej rachunkowości. Rachunkowość posługuje się także specjalistycznym językiem zawartym m.in. w ustawach i rozporządzeniach. Dodatkowo przepisy ustaw są nowelizowane. Aktualne na daną chwilę rozwiązania mogą ulec zmianie.

Księgi rachunkowe stanowią dopiero punkt wyjścia dla oceny działalności firmy i jej dalszych losów. Rachunkowość jest delikatnym i złożonym narzędziem, które dostarcza odpowiedzi na pytania o przeszłe działania, pozwala przewidywać, analizować i podejmować decyzje dotyczące dalszego rozwoju firmy. Jest ona bardzo wymagającą, szczegółową wiedzą, a nawet systemem, którego prawidłowe zastosowanie wymaga czasu i zaangażowania. Finanse firmy wiążą się zatem z dużą odpowiedzialnością zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Z tego względu większość przedsiębiorców zleca realizację usług księgowych profesjonalnym firmom, które specjalizują się w tych ważnych i wyjątkowo drobiazgowych aspektach związanych z finansami działającej firmy.