Dziecko a oszczędzanie pieniędzy – jak go tego nauczyć?

Masz zamiar nauczyć dziecko oszczędzania? Super sprawa, ponieważ dzięki temu może ono znacznie bardziej świadomie wejść w życie dorosłe. A nie ma co ukrywać, że sporo osób ma problem z finansami. Edukacja finansowa w Polsce nie stoi na najwyższym poziomie. Warto zatem przekazać dzieciom jak najlepsze wartości i wzorce w tym temacie. Jak więc podejść do tematu oszczędzania?

Oszczędzanie wśród dzieci

Nie wiesz jak nauczyć dziecka oszczędzać? W takim razie na pewno zacząć od najprostszych rzeczy.  Przede wszystim załóżmy dziecku skarbonkę, niech odkłada na własne potrzeby. Dziecko musi się nauczyć, że nie dostajemy wszystkiego od tak lekką ręką. Gdy dziecko będzie już nastolatkiem, a wspólne oszczędzanie dało rezultaty, to wtedy możemy pomyśleć o założeniu konta dla dziecka. Konto bankowe dla nastolatka jest już możliwe od 13 roku życia. Takie dziecięce konta w banku są bezpieczne, ponieważ są pod kontrolą rodziców. Dzięki temu dziecko nauczy się czym jest oszczędzanie, a Ty możesz kieszonkowe przelewać dziecku właśnie na nowe konto bankowe. Jeśli chcesz dziecka nauczyć wszystkiego co najlepsze w kwestii finansów i zarządzania pieniędzmi, to koniecznie wejdź na portal finansowy www.portfel.pl i zasięgnij wiedzy specjalistów.

Zasady, które warto wpoić najmłodszym

Jest kilka zasad nauki oszczędzania dla dzieci takich jak:

  1. Dawajmy dobry przykład dziecku, one widzą jak my pieniędzmi zarządzamy.
  2. Pozwólmy dzieciom zarabiać, niech wiedzą, że pieniądz nie rośnie na drzewie.
  3. Uczymy odkładać w skarbonkę np. na wymarzoną zabawkę.
  4. Wyznaczmy budżet miesięczny i starajmy się go nie przekraczać.

Pamiętajmy, że dzieci to wzrokowcy i w każdym momencie oni dokładnie nas obserwują. Dobre nawyki powinni wynieść od nas. Dajmy dziecku kupować to, na co mają ochotę, ale oczywiście ze swoich pieniędzy. Po prostu niech wiedzą, że na kolejny zakup będą musiały zaoszczędzić swoje pieniądze.