Jak podpisać umowę, aby wiedzieć co się podpisuje?

Niekorzystna umowa może spędzić sen z powiek. Brak znajomości paragrafów zapisanych w umowie, właściwie bezrefleksyjne podpisanie umowy, bez dokładnego jej przeczytania, wiąże się ściśle z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego podpisywanie umów musi odbywać się przy kilku warunkach.

Po pierwsze zabierz umowę ze sobą do domu. Nigdy nie podpisuj umowy natychmiast, nawet jeśli zależy tobie na pracy. Często najbardziej istotne zdania są wciśnięte w długie akapity, a niekiedy na dole w przypisach, bardzo małą czcionką.

Podpisywanie umów zorganizuj w domu, podczas ciszy. Weź zakreślasz i podkreślaj w niej albo najlepiej kopii wydrukowanej czarno-biało, to co uznajesz za najważniejsze i drugim kolorem to, co uznajesz za dziwne. Dziwne elementy będziesz musiał sobie wygooglować w Internecie. Jeżeli to nie rozwieje twoich wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z adwokatem. Często w Internecie można spotkać darmowe porady prawne albo na telefon.

Podczas czytania zapisuj sobie na oddzielnej kartce to, co chcesz negocjować. Właściwie negocjować można wszystko, tylko nie przesadzaj. Najlepiej jest negocjować finanse oraz warunki pracy. Chcesz więcej zarabiać to pomyśl z czego możesz zrezygnować żeby zarabiać więcej albo co możesz od siebie dodać żeby zarabiać więcej. Chcesz mieć służbowe auto, to negocjuj, że w zamian będziesz godzinę wcześniej albo dłużej przebywał na terenie firmy.

1 thought on “Jak podpisać umowę, aby wiedzieć co się podpisuje?

  1. Zawsze staram się o tym pamiętać, ale często jest tak, że trzeba podpisać umowę od razu, bo jest kolejka, albo nie ma czasu…

Comments are closed.