RRSO – czym jest, co uwzględnia i w czym pomaga?

Szukając placówki, która udzieli nam kredytu często nie potrafimy się zdecydować, a gdy już to zrobimy, nierzadko żałujemy podjętej decyzji. Pomóc nam w tym może RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania – wskaźnik charakteryzujący dany kredyt.

RRSO obejmuje odsetki, prowizje oraz inne koszta związane z zaciąganiem kredytu, jednakże zdarza się, iż nie jest w nie wliczone ubezpieczenie. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania ukazuje koszty kredytu, odsetki, ale także wartość pieniądza w czasie. Co to znaczy? Wskaźnik ukazuje nam jak duży przychód byśmy osiągnęli gdybyśmy pieniądze wzięte z kredytu położyli na lokatę jeśli byłaby ona tak samo oprocentowana jak kredyt.

Nie zawsze jednak niższy wskaźnik RRSO oznacza, iż kredyt jest niżej oprocentowany. Czasami wskaźnik jest niższy w kredycie droższym lecz spłacanym w dłuższym okresie czasu. Zależne jest to głównie od harmonogramu spłaty kredytu oraz od opłat początkowych.

RRSO potrzebne jest nam głównie do tego by zorientować się czy do naszego kredytu zostały doliczone jakieś dodatkowe opłaty. Nie występują one jeśli wskaźnik nie różni się zbytnio od nominalnego oprocentowania, przy większych różnicach trzeba liczyć się już z dodatkowymi kosztami.