Pożyczka bez BIK. Co to oznacza?

biznesmen

Wiele firm pożyczkowych reklamuje swoje pożyczki na różne sposoby. Bardzo często w przekazach reklamowych pojawia się hasło pożyczka bez BIK, lub chwilówka bez BIK. Reklamowana jest jako pożyczka bez zaświadczeń, idealna dla osób z niskimi dochodami lub z zadłużeniem. Co oznacza hasło pożyczka bez BIK? Czy warto się na taką decydować?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej

BIK, to skrót od instytucji, która posiada dane o wszystkich pożyczkach i kredytach w Polsce oraz o pożyczkobiorcach i kredytobiorcach. Każdy, kto zaciąga jakieś zobowiązania pożyczkowe jest tam odnotowany, a od tego czy spłaca zobowiązania w terminie zależy jaką ma w tej instytucji ocenę. Jeśli miał kiedykolwiek problemy ze spłatą zobowiązań, zalegał z ratami, w BIK będzie oceniany nisko. Paradoksalnie ten, kto nigdy nie zaciągał zobowiązań i nie jest odnotowany w BIK, dla wielu banków tez jest klientem niewygodnym, nigdy bowiem nie wiadomo jak ze swoich zobowiązań będzie się wywiązywać. Pożyczka bez BIK, to pożyczka przed udzieleniem której klient w tej bazie nie jest sprawdzany. To duży plus dla tych, którzy mieli problemy ze spłacaniem zobowiązań.

Minusem tych pożyczek są ih koszty. Zauważalnie wyższe od kosztów pożyczek w bakach, jednak nie zawsze są to koszty odstraszające. Szukając, bez wątpienia uda się znaleźć oferty pożyczkowe bez BIK, których oprocentowanie i inne koszty nie są bardzo wysokie.

Pożyczki bez BIK. Na co zwracać uwagę analizując oferty?

Każdy, kto szuka pożyczki bez BIK, znajdzie bez wątpienia wiele takich ofert. Jak wśród nich odnaleźć tą, którą warto wziąć? Na co zwracać uwagę przy analizie ofert pożyczkowych? Bardzo ważnym kryterium wyboru są oczywiście koszty pożyczki. Wiele osób jednak analizuje tylko oprocentowanie. To poważny błąd. Przy tego rodzaju pożyczkach kosztów jest bowiem nieco więcej. Przykładem jest tu choćby ubezpieczenie pożyczki, czy prowizja od jej udzielenia. Bardzo często też pojawia się opłata od rozpatrzenia wniosku.

Szukając pożyczki bez BIK, warto spojrzeć choćby na jej wskaźnik RRSO. Podawany w wartościach procentowych, oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im ten wskaźnik niższy tym oczywiście lepiej. Co jednak istotne, nie obejmuje on wszystkich kosztów pożyczki. W RRSO nie jest ujęte między innymi ubezpieczenie pożyczki.

Dowiedz się także, jak oszczędzać, korzystając z porad prezentowanych na portalu https://www.niezalezny.pl.

Umowa pożyczki powinna być zrozumiała

Decydując się na określoną pożyczkę bez BIK, trzeba oczywiście przeczytać umowę, na podstawie której jest udzielana. Jeśli w umowie są niezrozumiałe zapisy, lepiej poszukać sobie innej pożyczki. Umowa jest zobowiązaniem, które podpisujemy. Warto więc przeczytać ją w całości i zrozumieć. Obowiązkowo też trzeba zapoznać się z załącznikami do umowy, a szczególnie z załącznikiem, w którym jest mowa o kosztach pożyczki.

Pozabankowa pożyczka bez BIK zawsze będzie nieco mniej korzystna od pożyczki w banku. Szukając, bez wątpienia jednak uda się dotrzeć do takich ofert, które są interesujące. Oczywiście pożyczać trzeba tylko tyle ile potrzeba i na warunkach, które są dla nas zrozumiałe i do przyjęcia.